fbpx

Jak prožít rozchod #01

Jak prožít rozchod s holkou? Tady máš kompletní návod.  

Rozchod nebývá šťastný období, ale i to se musí prožít.

Osobně jsem zažil 3 vážný rozchody, jeden po 11 letech vztahu. Z této události jsem se ani jednou nějak závažně nezhroutil, nicméně lhal bych, kdybych tvrdil, že se jednalo o životní etapu naplněnou štěstím a optimismem. Právě naopak. O mém posledním rozchodu, který proběhl asi před rokem a půl a o mé reakci na něj si můžeš přečíst v kapitole Jak oslovit holku.

PROŽÍT NE PŘEŽÍT

Na základě svých osobních zkušeností a studia mnoha materiálů na téma vztahů se ženami a potažmo jejich ukončení, ti teď přináším tento návod, jak prožít rozchod.

Všiml sis toho, že říkám PROŽÍT, ne PŘEŽÍT? To není náhoda. Záměrně tím chci dát najevo, že rozchod nepovažuju za kataklyzmatickou událost, ze které se by se měl kdokoli hroutit.

Navzdory negativním okolnostem se jedná o důležitý předěl v životě každýho chlapa, který, pokud ho správně zpracuješ, tě posune dále a učiní tě zase o něco zkušenějším a vyzrálejším jedincem. Rozchod je nepříjemný a bolí. Měl bys ho ale prožít, nikoli přežít nebo přežívat!

NÁVOD, JAK PROŽÍT ROZCHOD

Předem upozorňuju, že v této kapitole se zaměřím na rozchody, nikoli rozvody. Stranou tak nechám ekonomické a právní aspekty, které jsou spojené s rozvodem, a budu se soustředit zejména na stránku emocionální a na stránku obecného přístupu k životu a ženám

Návod bude rozdělen na několik částí. V této první části definuju zdravý a nezdravý důsledky rozchodu a rozeberu rozdílnou post-rozchodovou realitu u chlapů a u žen. Jdem na to.

ZDRAVÉ DŮSLEDKY ROZCHODU

Rozchod jako každá důležitá etapa v životě by se měl prožít. Chlap nemusí být necitlivý terminátor a rozhodně se nemusí za negativní pocity stydět. Dle mýho názoru existuje určitá hranice mezi zdravým prožíváním rozchodu a patologickým zhroucením se.

Jaký jsou normální a zdravý symptomy rozchodu? Tady jsou:

 • Určitá míra smutku, která ti ovšem nebrání ve standardním každodenním fungování. Za svůj smutek se nestyď. Jedná se o normální zdravou emoci!
 • Pokud jsi kreativně založen, není nad to přetavit emoce do tvůrčí činnosti jakéhokoli charakteru.
 • Schopnost po krátké době ukončený vztah reflektovat, zhodnotit ho. Na základě toho poté identifikovat chyby, které jsi v něm udělal, a poučit se z nich. (Pokud netušíš, jakou chybu jsi udělal, projdi si sekci vztahy na Lovcově deníku).
 • Pokud máš tendenci na svou ex-partnerku neustále myslet, nestydíš se za to (není proč), ale rovněž se tím nenecháš paralyzovat. Rozhodně svoji ex nenaháníš a nepřemlouváš.
 • Schopnost ukončený vztah prostě uzavřít a v brzké době (v řádu dnů, či maximálně několika málo týdnů) navázat kontakt s jinými atraktivními ženami.
 • Oslovit je a pozvat je na rande.
 • Správně zorganizovat první rande.
 • Správně je poprvé políbit.
 • Vzít je k sobě a mít s nimi sex – jednoduše si přivést do života novou milenku/milenky či přítelkyni/přítelkyně. V novém vztahu / vztazích následně uplatnit zkušenosti načerpané díky ukončení předchozího vztahu (např. odstranění nezdravého beta chování apod.)
 • Schopnost zcela přerušit s ex-partnerkou jakýkoli kontakt po dobu minimálně 4 měsíců, ale raději déle, například jednoho roku (zejména v případě ukončení vztahu trvajícího rok a více).
 • Pokud situace neumožňuje totální přerušení kontaktu (máte např. s expřítelkyní dítě, společný byznys apod.), tak alespoň schopnost zredukovat kontakt s ní na naprosté minimum – tzn. kontakt sám neiniciovat, pokud to není naprosto nezbytné.  
Post-rozchodovej smutek je normální, dlouhodobá deprese ne.

PATOLOGICKÉ DŮSLEDKY ROZCHODU

Kdy se důsledky rozchodu stávaj negativními až patologickými? Když mají některé z těchto projevů.

 • Dlouhodobý stav hlubokého smutku až deprese, který negativně ovlivňují tvoji schopnost normálně každodenně fungovat (např. soustředit se na práci nebo mít oběcně radost ze života).
 • Bezbřehé fňukání.
 • Záchvaty vzteku a tendence k agresivnímu chování.
 • Obsese ex-partnerkou (anglicky nazývaná oneitis – česky překládám jako “holkytida”) – tedy patologický stav vycházející z přesvědčení, že jedna holka na celém světě (v tomto případě tvoje ex) je pro tebe tou jedinou vhodnou partnerkou a tvůj partnerský a sexuální život s jejím odchodem končí, respektive už nikdy nebude tak kvalitní, jelikož ona je “ta jediná, speciální a nenahraditelná“). 
 • Tendence k extrémně “needy” (vlezlému) chování a nahánění, přemlouvání ex-partnerky, které poškozuje tvoji sebeúctu a důstojnost.
 • Tendence svou expartnerku stále řešit a zajímat se o ni – například ji tajně sledovat na sociálních sítích (mimochodem velmi nezdravé chování, kterému se po rozchodu prostě musíš vyhnout)!
 • Neschopnost navázat v dohledné době sexuální a partnerské vztahy s jinými atraktivními ženami z důvodu holkytidy – obsese ex-partnerkou.

Všechny tyto důsledky rozchodu představují velmi negativní až toxické elementy v životě chlapa. Depresivní stavy často vedou nejen k poklesu výkonu v ostatních oblastech života, ale často i k dlouhodobému uzavření se do sebe a nezdravé sexuální abstinenci. Jak se jim vyhnout? I tím se bude zabývat tento návod.

ROZCHOD Z POHLEDU SPOLEČNOSTI

Společenský programování, socializace a mainsteamový média nás často přesvědčujou o tom, že patologické důsledky rozchodu můžeme považovat za normální a vlastně zdravé. Mašinérie moderní populární kultury v nás podporuje dojem, že posedlost jednou partnerkou a zhroucení se po ukončení vašeho vztahu je vlastně hezké, romantické, atraktivní a normální. To je samozřejmě blbost.

Zdravou míru smutku považuju za normální, ovšem zhroucení se, přehnané fňukání nikoli.

Brečim na pláži jak malý dítě, cpu se čokoládou a doufám, že mi želva ukousne péro. Lajkujte a šérujte!

POCHOPENÍ ROZCHODU

Jakej cíl má tento Lovcův návod Jak prožít rozchod? Jednoduše pomoc tomu, aby tvoje prožívání rozchodu mělo charakter spíše normálních a pozitivních průvodních jevů rozchodu a nikoli těch nezdravých, patologických.

Začít musíme u pochopení rozchodu jako vztahového fenoménu.  

Svět vztahů mezi muži a ženami se za poslední desítky let radikálně proměnil. V dnešní době ženy projevují mnohem vyšší míru nezávislosti a dominance. Rozvody a rozchody po dlouhodobém vztahu již dávno nepřináší společenskou ostrakizaci a finanční problémy. Tomu odpovídají i výsledky průzkumu Stanford University, dle kterých 70 % všech rozvodů iniciují ženy.

Kdo je z rozchodu méně v prdeli? Logicky často ten, kdo ho iniciuje. Ano, vím, že sem spadají i vynucené rozhody, kdy rozcházející už nevidí jiné východisko – jeho/její partner například projevuje sklony k agresivnímu chování, příliš pije, fetuje apod. Přesto,  takováto silná motivace zakládá i to, že se rozcházející rychleji dostane z post-rozchodového smutku a začne opět normálně fungovat – mimo jiné si začne hledat nového sexuálního partnera.

NEPRAVDIVÝ STEREOTYP

Další z nepravdivých společenských stereotypů je ten, že rozchod nechává ve smutku a depresi zejména ženy, zatímco zlí a necitliví muži je opouštějí. To považuju v dnešní době už za přežitý nesmysl.  

Skutečnou realitou dnešního vztahového světa je to, že chlapi mají tendenci si ve vztazích pohodlně hovět, a i když se soužití s přítelkyní nebo manželkou neodvíjí podle jejich představ, raději si užívají jakž takž jistou přítomnost sexuální partnerky a nemají odvahu vztah ukončit. Takto vypadá přístup klasického beta chlapa – většiny dnešních mužů žijících v západní společnosti.

Vztahy dnes typicky ukončují ženy.

Dobrý lék na smutek z rozchodu? Mimo jiné taky nová/é atraktivní holka/y v tvym životě.

ROZCHODY INICIOVANÉ CHLAPAMA

Případy, kdy rozchod iniciuje chlap, dnes tvoří jen výraznou menšinu případů – méně než 30 %.

Mou osobní teorií, kterou nemám podloženou žádným výzkumem, je to, že se jedná často o páry, kdy chlap randí s výrazně méně atraktivní partnerkou, s níž se dal dohromady například z důvodu svých nedostatečných schopností sbalit atraktivnější partnerku.  

Takovéhoto beta chlapa si poté potenciálně může v budoucnu „ulovit“ jiná atraktivnější partnerka a chlap tak (už defacto s jistotou nového vztahu) opouští svou předcházející přítelkyni, jejíž sexual market value (hodnota na partnerském sexuálním trhu) zdaleka nedosahovala jeho kvalit (jednoduše řečeno – byla například fyzicky o mnoho méně atraktivní než on).

V tomto případě připouštím, že rozchod nechává v depresi zejména ženy.

CHLAPSKÁ VS ŽENSKÁ REALITA PO ROZCHODU

Kde leží důvody toho, že v dnešní době nechává rozchod častěji v horším psychickém stavu chlapy a vidíme tak často expřítele v depresi, kteří si nejsou schopni připustit, že je „prostě konec“, a svou ex neustále nahánějí, žadoní, přemlouvají ji k návratu? Jednoduše v tom, že chlapská post-rozchodová realita se do značný míry liší od ženské post-rozchodové reality. A chlap se velmi často ocitá v mnohem složitější a komplikovanější situaci.

ŽENSKÁ POST-ROZCHODOVÁ REALITA

Jak vypadá ženské prožívání rozchodu (samozřejmě trochu zobecněno):

První fáze: „Búúú, hroutí se svět. Cpu se dortama a čokoládou a brečím kamarádce do telefonu. Jsem úplně zničená! (I v případě, že jsem rozchod sama iniciovala.)“

Druhá fáze: Hovor s kamarádkou: „Ty jo, nemůžu uvěřit, že mě Robert z toho kurzu vaření pozval na rande, hned jak se doslech, že jsem se rozešla! Jako, můj ex nebyl ošklivej, ale Robert je proti němu úplnej model! Rande máme ve středu a hned mě bere do tý nový drahý italský restaurace!“

„Hmmm, představ si, že dnes mě pozval na rande obchodní ředitel firmy, pro kterou děláme to účetnictví. Jako, nic se od toho neslibuju, určitě mu nedám, ale pár drahejch večeří a třeba návštěva divadla z toho bude!“

„Ten Tinder, to je šílenost! Fakt! (smích) Co jsem si tam dala tu fotku v bikinách, co svajp doprava, to match. Jako jasně, většina těch moulů tam jsou naprostí zoufalci, ale narazila jsem tam už i na pár hezounů. Asi pět z nich mi teď furt píše, představ si to. Každej den! Úplní cvoci, ale zas musím říct, že je to docela příjemný číst si ty lichotky! No, na rande s nima zatím nepůjdu, to by se nějakej z nich musel pořádně zasnažit. Ale nechám si je jako takový kamarády na telefonu, který mi vždycky zvednou náladu, když budu potřebovat!“

Zkrátka: i průměrně vypadající ženská zažívá v situaci, kdy je single, v dnešní západní společnosti totální převis nabídky nápadníků (některých značně zoufalých, ochotných vynaložit nemalé peníze například za pouhé rande) a sexuálních příležitostí. Může si zkrátka řečeno vybírat jak dítě v cukrárně.

Zároveň ženy už nesvazují žádná náboženská pravidla ani společenská morálka. Mnoho z nich tak funguje jako tzv. sériové monogamistky – holky, které plynule přecházejí z jednoho monogamních vztahu do druhého s minimální časovou prodlevou.

Typická zpráva od sériové monogamistky – holky, která přechází z jednoho monogamního vztahu do druhého s minimální časovou prodlevou.

CHLAPSKÁ POST-ROZCHODOVÁ REALITA    

A jak vypadá postrozchodová realita průměrného kluka nebo chlapa?

První fáze: „Hurá, svoboda! Konečně jsem volnej a bejvalka mi už nebude otravovat život! Jde se pařit a balit holky. Jako jsem trochu smutnej, ale s kámošema to přepiju. Ty mě nenechaj. A kde jsou nějaký holky?“

Druhá fáze (v kocovině): „Kurva, ta holka, co jsem z ní po pěti zaplacenejch panácích dostal telefonní číslo mi už tři dny neodepisuje! Holky jsou svině, fakt!“

„Ty vole, na tom Tinderu jsou jen lajkokopky! Kozej se, sbíraj lajky, ale skutek utek! Mám 10 matchů, všem jsem napsal a žádná odpověď. To je v prdeli!“

O dva týdny později…

„Ty vole, já se z tý Lucie poseru. Už jsme byli na 3 rande, jednou večeře, pak kino a pak divadlo. Všechno cáluju, jsem milej, poslouchám ty její blbosti a co z toho? Jedna umrněná pusa! Prej, že na to musíme pomalu! Že musim bejt džentlmen. Já neměl sex už tři měsíce, chápeš? Už tři měsíce si jen honim! Mně snad prasknou koule! No nic, poď jdem se ožrat, ať na ty buchty zapomenu!!

V postmoderním vztahovém světě spousta beta chlapů, kteří nemají pořešené základy pro balení a postrádají tzv. balící schopnosti, zápasí s nedostatkem sexuálních a vztahových příležitostí. Když už se jim podaří dostat holku na rande, dost často se zaseknou v kolotoči nuceného džentlmenství – tzn. série mnoha rande, na nichž vše platí, ale sexuální eskalace nikde.

CO S TÍM?

Jak zajistit, aby se tvoje prožívání rozchodu omezilo pouze na ty normální a pozitivní průvodní jevy ukončení vztahu a naopak, jak eliminovat ty nezdravé, patologické? Jak zajistit, aby se po rozhcodu tvůj partnerský a sexuální život nesesypal jak domeček z karet, ale aby normálně fungoval? Řešení spočívá ve čtyřech sférách:

 • Eliminace holkytidy (oneitis) – tedy nezdravé, emocionální závislosti na jedné ženě – vyfabulovaném přesvědčení, že ona na celém světě je ta jediná, nenahraditelná.
 • Zlepšení balících schopností – tedy tvých možností přivést do svého života jiné, atraktivní ženy.
 • Vybudování životní mise, která definuje smysl tvého života mimo rámec vztahů se ženami.
 • Zdravej životní styl – pravidelně cvičit, dobře žrát a nepřehánět to s chlastem, případně drogama.

V příštích dílech tohoto manuálu Jak prožít rozchod zde a zde se postupně podíváme na tyto čtyři zásadní oblasti a řeknem si, jak je dát všechny dokupy. Do tý doby…

LOVU ZDAR!

Dotazy: info@lovcuvdenik.cz nebo polož dotaz v diskusi pod článkem, ať mohou z odpovědi čerpat i ostatní čtenáři!

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *